Az Újvidéki Diáksegélyező Egyesület – ÚDE 1992. január 15. alapúlt meg, az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület termében, egy 11 tagból álló alapítói bizottság döntése alapján. Az alapítók: Prof. dr. Hegedűs-Kovácsevity Katalin, dr. Hegedűs Antal, dr. Ribár Béla, Ribár Márta, Gaudényi Tivadar, Gaudényi Matild, mr. Mirnics Károly, Mirnics Zsuzsanna, dr. Mészáros Sándor, Mészáros Ilonka, Majoros Teréz.
Az egyesület elsődleges célja a Magyar anyanyelvű és magyar nyelven tanuló, elsősorban újvidéki és Újvidéken tanuló, szegény sorsú, jó előmenetelű diákok és egyetemi hallgatók segélyezése. Alapítása óta mintegy 4000 segélyezettje volt. Közülük sokan elnyerték már a doktori titulust is. Az ÚDE-hez tartozó régió: Újvidék város, Temerin, Titel, Szenttamás, Óbecse és egész Szerémség.
A segély forrásai eleinte:
- saját gyűjtésből,
- az amerikai magyar cserkészek által gyűjtött adományokból,
- az Amerikában élő délvidéki magyarok gyűjtéséből nyert adományokból volt.
Későbbiekben ezekhez a forrásokhoz társultak:
- az anyaországi alapoknál nyert támogatások, valamint
- a Tartományi Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság pályázatán nyert támogatások.
Sajnos pillanatnyilag a segélyezést csak saját forrásból fedezzük, mert a többi támogatási forrás, különböző okokból megszakadt.
A segélyre beérkező pályázatokat egy 5 tagú kuratórium értékeli.
A segélyt, a lehetőségek szerint évente általában kétszer osztjuk.
Az ÚDE pillanatnyilag 24 aktív tagot számlál. Az igazgatásáról és működéséről Gaudényi Matild elnök, egy 5 tagból álló Kuratórium, és egy 3 tagból álló Felügyelő Bizotság gondoskodik.